Dnes je pátek 15. listopadu 2019   ::   svátek má Sáva   ::   světec dne sv. Albert Veliký, biskup a učitel církve

Kontakty:

Sídlo:
Římskokatolická farnost Chvalkovice
Chvalkovice 58
683 41 Bohdalice

Kontaktní místo:
Farnost Chvalkovice
Náměstí 109
683 33 Brankovice

E-mail: chvalkovice@mojefarnost.cz

Světec dne

15. listopadu 2019

sv. Albert Veliký, biskup a učitel církve

+ r. 1280

Pocházel z Bavorska a studoval filosofické a přírodní vědy v Padově a v Paříži. Vstoupil do řádu sv. Dominika a stal se váženým a vyhledávaným učitelem. Denně se modlil růženec a zůstával pokorným řeholníkem. Rád prohlašoval: "Bůh nás nebude soudit podle toho, co jsme věděli a uměli, nýbrž jak jsme plnili jeho vůli." První se pokusil sladit Aristotelovu filosofii s křesťanským názorem. Jako řádový provinciál konal daleké cesty a po vzoru sv. Dominika se živil almužnou. Když se stal řezenským biskupem, vytrvale usiloval o upevnění míru mezi národy a městy. Napsal mnoho výtečných děl k užitku posvátné i přírodní vědy. Zemřel v Kolíně nad Rýnem.

Náměty a připomínky k podobě těchto stránek můžete zaslat na adresu farnosti chvalkovice@mojefarnost.cz