Dnes je 22. září 2019   ::   svátek má Matouš   ::   světec dne sv. Mořic a druhové, mučedníci

Kontakty:

Sídlo:
Římskokatolická farnost Chvalkovice
Chvalkovice 58
683 41 Bohdalice

Kontaktní místo:
Farnost Chvalkovice
Náměstí 109
683 33 Brankovice

E-mail: chvalkovice@mojefarnost.cz

Světec dne

22. září 2019

sv. Mořic a druhové, mučedníci

+ r. 286

Mořic velel pluku thebajské legie, který se skládal převážně z horlivých křesťanů. Vojínům byl příkladem nejen v udatnosti, ale i ve víře a lásce ke Kristu. Jednou pozměnili směr tažení, aby se vyhnuli císařskému ležení s pohanskou slavností. Jako důvod oznámili císaři, že jsou křesťané. Maximian dal usmrtit každého desátého, ale ostatní zůstali ve víře nezvikláni a listem vyjádřili císaři svůj nesouhlas k modloslužbě a k vraždění spolubratrů. Císař dal v odpověď celý pluk obklíčit vojskem a všechny pozabíjet. Nebránili se. Toto vraždění se stalo ve švýcarském kantonu walliském, tam kde je město St. Mauric.

Náměty a připomínky k podobě těchto stránek můžete zaslat na adresu farnosti chvalkovice@mojefarnost.cz