Dnes je středa 3. června 2020   ::   svátek má Tamara   ::   světec dne sv. Karel Lwanga a druhové, mučedníci

Kontakty:

Sídlo:
Římskokatolická farnost Chvalkovice
Chvalkovice 58
683 41 Bohdalice

Kontaktní místo:
Farnost Chvalkovice
Náměstí 109
683 33 Brankovice

E-mail: chvalkovice@mojefarnost.cz

Světec dne

3. června 2020

sv. Karel Lwanga a druhové, mučedníci

+ r. 1886

Ugandští domorodí mučedníci byli prohlášeni za svaté r. 1964. Muanga stal se králem, vyhnal misionáře a začal pronásledovat křesťany. Vydal rozkaz: "Všichni, kdo se budou modlit jako křesťané, propadnou trestu smrti". První překročila toto nařízení jeho mladá pážata v čele s Karlem Lwangem, který vynikal mravní čistotou a upřímnou zbožností. Když tajně přijal svátost biřmování, posiloval odvahu svých druhů. S ním jich bylo upáleno 20 dalších. K nim patří i Kagua, princův přítel a 50letý soudce Murumba, jemuž byly zutínány končetiny. "Krev mučedníků se stala semenem nových křesťanů."

V Ugandě pak rozkvetlo křesťanství, snad nejvíc ze všech afrických zemí.

Náměty a připomínky k podobě těchto stránek můžete zaslat na adresu farnosti chvalkovice@mojefarnost.cz