Dnes je 9. srpna 2020   ::   svátek má Roman   ::   světec dne sv. Edita Steinová, řeholnice, mučednice, patronka Evropy

 

Kontakty:

Sídlo:
Římskokatolická farnost Chvalkovice
Chvalkovice 58
683 41 Bohdalice

 

Kontaktní místo:
Farnost Chvalkovice
Náměstí 109
683 33 Brankovice

Telefon: 515 532 064

E-mail: chvalkovice@mojefarnost.cz

 

Světec dne

9. srpna 2020

sv. Edita Steinová, řeholnice, mučednice, patronka Evropy

Edita Steinová se narodila 12. října 1891 ve Vratislavi. Její židovští rodiče měli spolu celkem jedenáct dětí. Poté, co vystudovala ve Vratislavi a Göttingenu filozofii a dosáhla doktorátu, byla Edita Steinová od r. 1916 několik roků spolupracovnicí tehdy slavného fenomenologa Edmunda Husserla ve Freiburgu.

Po přečtení životopisu Terezie z Avily se pevně rozhodla: Edita Steinová konvertovala ve věku 31 let ke katolicismu a dala se v Bergzabernu pokřtít. V příštích letech působila mladá žena jako docentka a učitelka. Přes pocity viny vůči své staré matce, vstoupila Edita Steinová v r. 1933 na kolínský Karmel a přijala jméno Terezie Benedicta a Cruce (Terezie Benedikta od Kříže). V roce pogromů 1938, když židé byli v Německu pronásledováni, složila věčné sliby. Už v r. 1936, krátce po smrti matky, které bylo 84 let, přišla na kolínský Karmel také Editina sestra Růžena a dala se pokřtít.

Aby nevystavovala kolínský klášter a spolusestry nebezpečí, odešla Edita Steinová na Nový rok 1939 do holandského kláštera v Echtu, který založily karmelitky v době pruského kulturního boje. O rok později přišla za ní sestra Růžena a vstoupila rovněž do karmelitánského řádu. V Echtu sepsala Edita Steinová ještě několik vědeckých spisů, mezi jiným dílo ke 400. výročí svatého Jana od Kříže. Na této knize pracovala ještě 2. srpna 1942, v den, kdy byla se svou sestrou Růženou odvlečena Gestapem.

Edita Steinová nevyužila možnost utéci na Karmel ve Švýcarsku, kde by byla v bezpečí, protože by nemohla vzít s sebou Růženu. Řekla jí v okamžiku zatčení: "Pojd; jdeme za náš národ." Už 7. srpna 1942 byly obě sestry deportovány do Osvětimi, a po dvou dnech, 9. srpna 1942, zemřely Edita a Růžena Steinové v plynové komoře.

Náměty a připomínky k podobě těchto stránek můžete zaslat na adresu farnosti chvalkovice@mojefarnost.cz